Vážení čtenáři, milí klienti, Ázerbájdžánština či azerština je oficiální jazyk v Ázerbájdžánu. V Ázerbájdžánu se nazývá Azərbaycan dili, sami Ázerbájdžánci ji často nazývají také Türki. Jedná se o altajský jazyk jihozápadní (oghuzské/turkmenské) skupiny blízce příbuzný turečtině a ovlivněný (stejně jako třeba turečtina) perštinou a arabštinou. Ázerbajdžánským jazykem mluví kolem 25 milionů lidí, z čehož v samotném Ázerbájdžánu jde o přibližně 8,3 milionu mluvčích.
Existují přitom dvě odlišné varianty Ázerbájdžánštiny – severní a jižní. Severní ázerbájdžánštinou, se hovoří v Ázerbájdžánu, Dagestánu a částech střední Asie, zatímco jižní ázerbájdžánštinou se hovoří v Íránu, Iráku, Turecku a Sýrii. Mluvčí obou jazyků si do značné míry rozumějí, ačkoli se oba píšou v různých oblastech jinými písmy. Ačkoliv mezi oběma formami ázerbájdžánštiny existuje velmi vysoký stupeň vzájemné srozumitelnosti, existují značné rozdíly ve fonologii, lexikonu, morfologii, syntaxi a zdrojích výpůjček.
Obrázek: Mapa rozšíření Ázerbájdžánštiny
Severní ázerbájdžánština používala do roku 1929 pro zápis arabské písmo. Od roku 1929 do roku 1939 používala latinku. Jelikož byl Azerbájdžán součástí Sovětského svazu, v roce 1939 se pro zápis začala používat cyriice. Po osamostatnění Ázerbájdžánu v roce 1991 se tam ázerbájdžánština opět začala psát latinkou, upravenou podle tureckého pravopisu. V Dagestánu se nadále používá cyrilice. Jižní ázerbájdžánština používá a vždy používala arabské písmo. Ázerbájdžánská abeceda se sestává z 32 písmen a až na jeden znak používá stejnou abecedu jako příbuzná turečtina.
Prameny:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%81zerb%C3%A1jd%C5%BE%C3%A1nsk%C3%A1_literatura;
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%81zerb%C3%A1jd%C5%BE%C3%A1n%C5%A1tina;
https://explika.cz/nase-jazyky/azerbajdzanstina/;
https://utalk.com/cs/store/azerbaijani;
https://web.kurzy.cz/wiki/w/index.php?title=%C3%81zerb%C3%A1jd%C5%BE%C3%A1n%C5%A1tina&oldid=20775743;
https://www.cestujlevne.com/pruvodce/azerbajdzan/kultura;
https://www.germa.cz/co-je-noveho/z-agentury/jazyky-ktere-umime-azerbajdzanstina.
Mgr. Petr Jezdinský