Vážení čtenáři, milí klienti, pakliže jedete do Chorvatska či se z něj vracíte přes Rakousko a Slovinsko, resp. projíždíte přes Graz (Štýrský Hradec) a Maribor, tak jste navštívili rakouskou spolkovou zemi Štýrsko, která dříve zasahovala i do Mariboru, druhého největšího slovinského města. Byla by přitom obrovská škoda touto druhou největší rakouskou spolkovou zemí „jen tak profrčet“. Jde totiž o zemi lesů, železné rudy, vína, hor, ale i dýní a hlavně dobrosrdečných lidí. A právě skrze několik charakteristik si o tomto území povíme v dnešní aktualitě.
Obrázek č. 1: Umístění Štýrska na mapě Rakouska - Sever rakouského Štýrska lemuje osm set dvoutisícovek, včetně tři tisíce metrů vysokého Dachsteinu, jih je zasvěcen lázním, jablečné sady najdeme na východě a západ zase patří dýním. Štýrsko je nejzelenější rakouskou spolkovou zemí a nadchne vás majestátními vrcholy hor i údolími. Na severu regionu se nachází Dachstein, Gesäuse a Hochschwab s horskými jezery, loukami a salašemi. V mírnější krajině na jihu se daří vyhlášeným místním jablkům, dýním a vínu. Krásy místní přírody můžete obdivovat při alpském lyžování, běhu na lyžích, výletech pěšky i na kole, dokonce i při hraní golfu. Najdete zde také dvě památky ze Seznamu světového dědictví UNESCO. Zapsány na něm jsou Semmeringská železnice a okolní krajina v Horním Štýrsku a také starobylé centrum města Štýrský Hradec se zámkem Eggenberg.
Štýrsko leží na jihovýchodě Rakouska. Hraničí se Slovinskem a v rámci Rakouska sousedí se spolkovými zeměmi Horní Rakousko, Dolní Rakousko, Salcbursko, Burgenland a Korutany. Současná spolková země Štýrsko zahrnuje asi 2/3 rozlohy původního Štýrska, jehož součástí bylo i tzv. Dolní Štýrsko, které náleželo od roku 1918 ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávii), a dnes je součástí Slovinska. Rakouská spolková země Štýrsko je taktéž Slovinci nazývána „Horním Štýrskem“ (Obersteiermark). V Rakousku se termín „Horní Štýrsko“ používá pro území okolo města Bruck an der Mur na severu spolkové země. Štýrsko bylo i v letech 1261 až 1276 součástí „říše“ českého krále a štýrského knížete Přemysla Otakary II. Hollywoodská hvězda a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger se narodil a vyrůstal ve Štýrsku, stejně jako laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004 Elfriede Jelinekova.
Štýrsko se rozkládá od jihovýchodního cípu Rakouska hluboko do středu země a svým návštěvníkům nabízí velmi rozmanité přírodní scenerie. V jižní části Štýrska na vás čeká mírně zvlněná krajina plná rozlehlých vinic a ovocných sadů. Nachází se tu rovněž úrodná pole, která směrem do vnitrozemí postupně přechází v průmyslový pás kolem řeky Mur. Pokud se z údolí Murtal vydáte dále na severozápad, dostanete se do alpské oblasti, jež postrádá klasická lyžařská střediska, takže pohoří, jako jsou např. Taury a Hochswab, si dodnes uchovávají svou poklidnou, venkovskou atmosféru. Štýrsko bylo v minulosti průmyslovým centrem země, zejména díky bohatým nalezištím železné rudy v pohoří Erzberg, která se zpracovávala v ocelárnách a železárnách údolí Murtal. V době největšího rozkvětu zdejší oblasti, tedy v sedmnáctém a osmnáctém století, dodávalo Štýrsko dostatek materiálu pro výrobu zbraní, které Habsburkové nutně potřebovali pro boj s osmanskými Turky. Štýrsko samotné totiž odjakživa leželo na okraji Uherské nížiny, a bylo tudíž již od patnáctého století vystaveno opakovaným tureckým nájezdům.
Obrázek č. 2: Panorama Grazu (Štýrského Hradce), druhého největšího rakouského města a hlavního města Štýrska
Obrázek č. 3: Schlossberg, pohled od radnice
Obrázek č. 4: Basilika v Mariazell, největším rakouském poutním místě
Obrázek č. 5: Zámek Murau, který patří Schwarzenbergům.
Obrázek č. 6: Hoher Dachstein, nejvyšší hora spolkových zemí Štýrsko a Horní Rakousko s 2 995 m. n m. Dachstein je jako ledovec součástí známého lyžařského střediska Schladming, stejně jako je kolébkou rakouského klasického lyžování blízké Ramsau.
Obrázek č. 7: Hora Erzberg, kde se těží železná ruda.
Obrázek č. 8: Lyžařské středisko Bad Tauplitz, ve štýrské části Solné komory
Obrázek č. 9: Red Bull Ring u Spielbergu, kde se jezdí Formule 1.
Obrázek č. 10: Klášter Admont, kde se nachází největší klášterní knihovna na světě.
Obrázek č. 11: Vinice v jižním Štýrsku
Obrázek č. 12: Semmering
Závěr:
Vážení klienti, milí čtenáři, i na výše přiložených obrázcích vidíme, že Štýrsko, resp. „Zelené srdce Rakouska“ stojí za to např. při zpáteční cestě z Chorvatska opravdu navštívit. Je to země lesů, jezer, hor, vína, dýní, kulturního Štýrského Hradce a pitoreskních městeček.
Zdroje:
Seriál České televize s názvem „Štýrsko očima Marie Woodhamsové“
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%Bdrsko;
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%Bdrsk%C3%BD_Hradec;
https://cs.wikipedia.org/wiki/Red_Bull_Ring;
https://de.wikipedia.org/wiki/Semmeringbahn;
https://de.wikipedia.org/wiki/Semmering-Pass;
https://en.wikipedia.org/wiki/Eisenerz;
https://pruvodcerakouskem.cz/styrsko/;
https://rakouskajezera.cz/category/styrsko/;
https://www.infoglobe.cz/tip-na-vylet/rakousko-styrsko-prilis-puvabu-na-kratky-vylet/;
https://www.radtouren.at/cz/cyklotrasy/cyklisticka-trasa-styrskou-vinarskou-oblasti/;
https://www.steiermark.com/de;
https://travelking.cz/travelpedia/rakousko/styrsko;
https://www.cestyposvete.cz/styrsko.html;
https://www.nev-dama.cz/zima/rakousko/styrsko;
https://www.redbullring.com/de/red-bull-ring/;
https://www.steiermark.com/en;
https://www.weinwandern.at/steiermark/.
Mgr. Petr Jezdinský