Ukrajinština je jazyk těžce zkoušeného národa

zveřejněno 04. 11. 2024

Vážení klienti, milí čtenáři, jako listopadové téma jsme schválně zvolili ukrajinský jazyk, který dne 9. 11. slaví svůj svátek. Ukrajinština je východoslovanský jazyk, náležící mezi slovanské jazyky, to jest do rodiny tzv. indoevropských jazyků, jehož hlubším studiem se zabývá filologicky zaměřený obor zvaný ukrajinistika. Ukrajinština je nejvíce příbuzná s běloruštinou, polštinou a ruštinou, neboť se vyvinula z východních nářečí praslovanštiny. Nářečí přecházejí plynule do polštiny a běloruštiny. Zvláštním jevem je pak tzv. suržyk, smíšený jazyk s převážně ukrajinskou gramatikou a výslovností, silně ovlivněný ruskou zásobou. 

Ukrajinci jsou velmi společenští lidé a určitě si budou s vámi chtít popovídat. Znalost alespoň základních ukrajinských frází a slovíček vám vzájemnou komunikaci usnadní. Přestože je Praha od Kyjeva vzdálená asi 16 hodin jízdy autem, vlivem politické situace jsou si dnes Češi a Ukrajinci blíž než kdy dřív. Jen málokdo přitom tuší, kolik úsilí museli Ukrajinci vynaložit, aby se z jejich mateřského jazyka stala suverénní řeč. Ukrajinština je považována za jeden z nejkrásnějších jazyků na světě, hned po francouzštině a italštině. Je totiž velmi melodická a příjemná na poslech.

Pro zvládnutí ukrajinštiny je v počátcích asi nejtěžším krokem naučení se azbuky.  Ukrajinská azbuka (cyrilice) je podobná té ruské, má však mírné odlišnosti, a to: rozdílné vyjádření tvrdého a měkkého i/y (rusky tvrdé - ы, měkké - и, ukrajinsky tvrdé - и, měkké - і). Je to nejsnazší poznávací znak v textu pro odlišení, v kterém jazyku je zapsán, resp. písmeno г v ruštině označuje g, v ukrajinštině h (viz např. slova "hramátyka" [= gramatika], "hram" [= gram] atd.). Ukrajinci písmeno g užívají jen velmi zřídka a mají pro něj zvláštní znak ґ (od reformy pravopisu v roce 1993). Oproti ruštině е označuje skutečné "e" (ne "je"), pro změkčené "je" je vyhrazen znak є, který v ruštině chybí (ruština má naopak zrcadlově převrácené э, které se vyslovuje jako obyčejné "e").

Obr. 1: Rozšíření Ukrajinštiny

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajin%C5%A1tina
Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!