Gruzínština je jazyk hrdého horského kavkazského národa

zveřejněno 10. 12. 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, gruzínština nepatří mezi indoevropské jazyky, ani mezi další jazykové skupiny na Kavkazu, tj. turkické nebo semitské jazyky. Gruzínština je hlavním jazykem pro přibližně 3,9 milionů občanů v Gruzii. Je literárním jazykem všech gruzínských národů, zvláště pak mluvčích jihokavkazských jazyků, tj. svanštiny, megrelštiny a lazštiny. 

Rozšíření kavkazských jazyků

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gruz%C3%Adn%C5%A1tin, vlastní zpracování, 2024

Gruzínština je nejdůležitějším z tzv. jihokavkazských jazyků.  Ty dále zahrnují svanštinu a megrelštinu rozšířené zejména v severozápadní Gruzii a lazštinu používanou obyvatelstvem podél tureckého pobřeží Černého moře od Melvatů přes Rize ke gruzínským hranicím. Gruzínština se od megrelštiny a lazštiny oddělila v 1. tis. př. n. l. Podle množství změn a lingvistických odhadů začalo první dělení už ve 2. tis. př. n. l. nebo již dříve oddělením svanštiny. Megrelština a lazština se oddělily přibližně o tisíc let později.

Typicky pro gruzínštinu je existence velkých shluk souhlásek, které jsou pro necvičené hrdlo těžké na výslovnost, a také přídechy některých souhlásek (k, t, p atp.). Samohlásky naopak zní dost podobně jako v češtině. Jako příklad může sloužit jazykolam, kterým vás Gruzíni rádi potrápí. „Bakaki tskalši kikinebs“ znamená doslova „žába ve vodě kváká“. Všechny „k“ ale musíte vyslovit s přídechem.

Gruzínská písma jsou tři písma, která se v současné době užívají k zápisu gruzínského jazyka, některých dalších kartvelských jazyků (megrelština, svanština a lazština) a příležitostně i osetštiny a abcházštiny, které se však většinou zapisují upravenou cyrilicí. Gruzínský jazyk používal ve své historii tři druhy písma, tj. asomtavruli, nuschuri a mchedruli. Tato písma zapsaná do tabulky však mají přes svou odlišnost stejné názvy hlásek. Současné písmo mchedruli bylo vytvořeno na základě předešlých typů v 11. stol. a využívalo se výhradně k nenáboženským účelům. Od 18. stol. se mchedruli používá ve všech oblastech literatury. Písmo obsahuje celkem 40 písmen, z toho sedm se dnes již nepoužívá. Písmo nerozlišuje malá a velká písmena.

 

Prameny:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gruz%C3%Adn%C5%A1tina;

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gruz%C3%Adnsk%C3%A1_p%C3%Adsma;

https://cs.wikipedia.org/wiki/Laz%C5%A1tina;

https://cs.wikipedia.org/wiki/Megrel%C5%A1tina;

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svan%C5%A1tina;

https://www.mundo.cz/gruzie/jazyk.


Mgr. Petr Jezdinský

Zaujal Vás tento článek?
Doporučte článek známým!